Марківська районна рада

"Пробація" – це молода служба і їй  лише 5 років, але вона вже довела свою ефективність на рівні держави, громади та особи правопорушника

              

Діяльність служби пробації в Україні започатковано із прийняттям Верховною Радою України Закону «Про пробацію» від 5 лютого 2015 року. Відповідно до якого пробація являє собою систему наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого. Головною метою  пробації є  безпека суспільства шляхом виправлення засуджених, запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинувачених, з метою прийняття судом рішення про міру їхньої відповідальності.

У 2018 році у складі Міністерства юстиції України створено центральний орган управління діяльністю пробації – Державну установу «Центр пробації», що координує та здійснює нагляд за діяльністю 24 філій та 560 уповноважених органів з питань пробації по всій Україні.

На території Марківського району пробацію здійснюють  3  працівників Марківського  районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Луганській області: начальник Капля Тетяна Миколаївна, провідні інспектори Чередниченко Ольга Андріївна та Левицька Христина Олегівна.

Протягом 2019 року по обліку Марківського районного сектору пройшло 103 особи засуджених до покарань,  не пов’язаних з позбавленням волі та порушників, притягнутих до адміністративної відповідальності, що на 7 осіб менше, ніж у 2018 році (110).

Із провадженням пробації в Україні докорінно змінилась система виконання кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі.

Пробація починає працювати з особою ще на етапі досудового розгляду (досудова пробація) та після призначеного судом покарання, не пов’язаного з позбавленням волі шляхом контролю за виконанням засудженим встановлених законом та покладених  на нього судом обов’язків (наглядова пробація). Служба пробації також займається підготовкою осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, до звільнення з метою  трудового і побутового влаштування  таких осіб після звільнення за обраним ними місцем проживання (пенітенціарна пробація) та направленням засуджених до обмеження волі для відбування покарання до виправних центрів.

Пробація – це шанс для особи, яка вчинила правопорушення, виправитись без ізоляції від суспільства, зберегти свій установлений спосіб життя, і, що найголовніше, змінити його на краще. Адже, діяльність Марківського районного сектору полягає не лише в контролі за поведінкою засуджених, а й у проведенні соціально-виховної роботи, визначенні  криміногенних потреб, які призводять до скоєння злочинів та у сприянні щодо їх вирішення  шляхом направлення до інших державних організацій, установ для подальшого  працевлаштування, отримання спеціальності та ін. До роботи із засудженими  залучаються: психолог Марківського РЦСССДМ, лікар-нарколог та лікар-психотерапевт Марківської БПЛ МРР, представники  Товариства Червоного Хреста та Марківського районного центру зайнятості.

Ми закликаємо громаду та волонтерів до спільної роботи у відновленні кожного засудженого  в соціальному статусі  повноправного члена суспільства, повернення його до самостійного загальноприйнятого  соціально-нормативного життя. Хоч пробація – це молода служба і їй  лише 5 років, але вона вже довела свою ефективність на рівні держави, громади та особи правопорушника.