Захист прав людини
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД ІНФОРМУЄ
Захист прав людини
Статтею 46 Конституції України передбачено: Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової бо тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.
Одним з основних пріоритетів Пенсійного фонду України – є реалізація конституційного права громадян на отримання пенсії .
Пенсійне страхування передбачає диференціацію розмірів пенсій залежно від і наявного в особи страхового стажу та її заробітку (доходу), із якого було сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Що справді важливо, то це щоб роботодавець своєчасно сплачував заробітну плату працівникові та внески в Пенсійний фонд. Якщо ви працюєте й отримуєте зарплату, а внески з ваших доходів не сплачують то, працюючи, ви не отримуєте страхового стажу й, відповідно, не набудете права на трудову пенсію.
Відповідно до ст. 43 Конституції України право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Ст. 115 КЗпП закріплює цю норму: «Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів — представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата».
Відповідно до ст. 175 Кримінального кодексу України безпідставна невиплата заробітної плати громадянам більш як за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності чи громадянином — суб'єктом підприємницької діяльності, карається штрафом від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років
Якщо порушуються права громадян щодо отримання винагороди за працю радимо звернутися до Територіальної державної інспекції або вирішити питання в судовому порядку.
Головний спеціаліст –
юрисконсульт УПФУ в Марківському районі Алла Сап’ян