Пенсія достроково, умови пепрерахунку
Управління Пенсійний фонду України в Марківському районі
надає роз’яснення
Я народилась у червні 1959 року. У 2014 році достроково вийшла на пенсію за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу 35 років. З 01.09.2015 р. розмір моєї пенсії менше від встановленого розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Чи маю я право відмовитися від виплати пенсії, працевлаштуватися чи укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, щоб після досягнення 56 років здійснити перерахунок пенсії та збільшити її розмір?
У зв'язку з внесенням змін до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» з 01.09.2015 р. розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, становив 1074 грн. З урахуванням зазначеного розміру прожиткового мінімуму органами Пенсійного фонду України було здійснено перерахунки пенсій, зокрема жінкам, яким достроково призначено пенсію за віком відповідно до п. 7-2 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон). Зазначеній категорії осіб з 01.05.2016 р. також було здійснено перерахунки пенсій у зв'язку із встановленням згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на рівні 1130 грн.
Водночас, з огляду на положення п. 7-2 розділу XV Закону, жінкам, які до 01.01.2015 р. достроково вийшли на пенсію за віком після досягнення 55 років та за наявності 30 років страхового стажу, розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 27 з урахуванням ст. 28 Закону, зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.
Зазначене зменшення розміру пенси за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від її виду.
При цьому відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 р. № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» розмір обчисленої в такому порядку пенсії не може бути меншим 949 грн.
Водночас п. 7-2 розділу XV Закону передбачено також, що в разі коли жінка, якій достроково призначено пенсію, до досягнення віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, працевлаштувалася, виплата дострокової пенсії на час роботи припиняється. У цьому випадку після досягнення віку, передбаченого ст. 26 Закону, відсоток, на який зменшено розмір пенсії, переглядається з урахуванням кількості повних місяців страхового стажу, набутого за період роботи після дострокового виходу на пенсію. Відсоток, на який було зменшено розмір пенсії, також може бути переглянуто з урахуванням відповідної кількості повних місяців страхового стажу, якщо особа після досягнення віку, передбаченого ст. 26 Закону, продовжує працювати і відмовилася від отримання пенсії.
Отже, зменшити розмір відсотка, на який зменшено розмір Вашої пенсії, Ви зможете за умови працевлаштування на відповідний період незалежно від того, досягли Ви пенсійного віку 58 років чи ні. При цьому виплату пенсії в період роботи та до досягнення 58 років буде припинено, а після досягнення 58-річного віку в період роботи необхідно буде відмовитися від виплати пенсії.
Якщо після досягнення пенсійного віку Ви будете працювати та не відмовитеся від виплати пенсії, то розмір відсотка, на який зменшено розмір Вашої пенсії, буде переглянуто з урахуванням кількості повних місяців страхового стажу, набутого лише за період роботи після дострокового виходу на пенсію та досягнення Вами 58-річного віку.
Начальник відділу з питань призначення,
перерахунку та виплати пенсій управління ПФУ
в Марківському району Світлана Скляр