Підсумовуючи річний шлях
ПІДСУМОВУЮЧИ РІЧНИЙ ШЛЯХ
Напередодні професійного свята – Дня місцевого самоврядування – голова Марківської районної ради Андрій Лигута традиційно підсумував результати спільної роботи органів місцевого самоврядування в нашому районі в поточному році.
– Андрію Костянтиновичу, нині в Україні місцевим самоврядним органам приділено посилену увагу. Чи стало легше приймати рішення та повно їх реалізовувати?
– Маючи достатній досвід роботи як в районних органах виконавчої влади, так і у представницьких, вважаю, що сьогодні в останніх працювати доволі не просто. Адже впроваджується ціла низка реформ у більшості сфер нашого життя, триває процес децентралізації. На органи місцевого самоврядування покладена відповідальність за свою територію, громаду, благоустрій і за управління територією в цілому. Фінансове підгрунтя, звісно, основне, якщо ми хочемо бачити розвиток свого краю.
– А наскільки бюджет-2019 дозволяв дбати про розвиток?
Депутати районної ради сьомого скликання затвердили збалансований районний бюджет на 2019 рік, який повністю забезпечив виплату заробітної плати працівникам бюджетних установ, оплату енергоносіїв, підвіз та харчування дітей, тощо.
Крім того, додатково до затверджених сум було виділено більше 50 млн грн на розвиток галузей освіти, охорони здоров’я, культури, спорту та інше.
На сесіях районної ради депутати підтримали клопотання основних розпорядників коштів щодо здійснення поточних та капітальних ремонтів об’єктів комунальної власності, оплати енергоносіїв, підвозу і харчування дітей та хворих стаціонарних відділень РТМО, виплати премій та стимулюючих надбавок працівникам бюджетних установ, забезпечення паливно-мастильними матеріалами, необхідними медикаментами, комп’ютерною технікою, придбання запчастин для службового транспорту, музичної апаратури, сценічних костюмів, спортивного обладнання тощо.
Щоправда, стратегічного планування, яке б передбачало конкретні перспективи і націлювали на комплексний підхід до подолання проблем та викликів, депутатському корпусу за ці роки так представлено і не було, на жаль.
У травні сесія районної ради суттєво – на 12 млн грн та 4 млн грн відповідно – профінансувала капітальні роботи у Марківській гімназії (заміна даху, утеплення будівлі, вимощення відмостки), дитячо-юнацькій спортивній школі. Але освоювати гроші почали тільки з вересня. І роботи ще й досі тривають, хоча на носі кінець року –погодні умови не дозволяють якісно проводити будівельні роботи, невдовзі закінчиться дія укладених з підрядниками договорів.
Як і до того, що проєкти по термомодернізації Краснопільської, Ліснополянської, Кабичівської шкіл, Бондарівської гімназії (спів фінансування проєктів забезпечили з районного та сільських бюджетів) досі не завершені. Другий рік співфінансуємо, але ні якість, ні терміни закінчення процесу не оптимістичні. До того ж Кризька ЗОШ через незрозумілі причини взагалі була виключена з переліку об’єктів.
Щоправда, прикладів, коли виділені кошти прискорювали розвиток галузей, маємо чимало, що дуже радує.
– Давайте зупинимося на них.
– Із задоволенням. Візьмемо ті ж освітні заклади. Загальна сума коштів по галузі «Освіта», виділених додатково з районного бюджету, становить більше 20 млн грн.
Так, в районі забезпечено виконання вимог освітньої реформи про перехід на Нову українську школу. Придбано для першокласників шкіл необхідне шкільне приладдя, комп’ютерну техніку, меблі тощо (680 тис.грн. з держбюджету та 325 тис.грн. з районного).
Завершуються роботи по капітальному ремонту покрівлі та улаштування пандусу Курячівської школи (1 млн 427 тис грн), капітальному ремонту даху та заміні вікон на енергозберігаючі Караван-Солодківської школи (1 млн 130 тис грн). У всіх школах тепер, крім Марківської ЗОШ №1, обладнано внутрішні туалети.
Також на кошти з районної скарбниці (117 тис грн) були придбані обладнання в майстерні з трудового навчання (Марківська та Бондарівська гімназії, Краснопільська, Сичанська, Курячівська школи, Марківська ЗОШ №1), музична апаратура (120 тис.грн. -Марківська дев’ятирічка, Ліснополянська й Краснопільська ЗОШ, дитсадок «Надія»). У Сичанську школу спрямовували 87 тис грн для придбання вікон і вхідних дверей. У харчоблок Курячівської школи було придбано м’ясорубку та морозильну камеру (7,5 тис.грн.). Селищні дитячі садочки теж укомплектовували подібним обладнанням, а ще фінансували поточні ремонти приміщень, альтанок, придбали посуд тощо.
Для співфінансування придбання шкільного автобуса з районного бюджету виділено 950 тис. грн. Маємо надію, що відділ освіти отримає його до кінця року.
– А які надбання в сфері охорони здоров’я?
–Матеріально-технічна база всіх закладів охорони здоров’я теж поповнилась новим сучасним медичним обладнанням, приладами, медикаментами, тощо. Придбано дві службові квартири для медичних працівників.(920 тис.грн.)
Більше 4 млн грн депутати районної та сільських рад виділили на реалізацію районної програми фінансової підтримки комунального некомерційного підприємства «Марківський центр первинної медико-санітарної допомоги» Марківської районної ради в поточному році. Це і спів фінансування амбулаторії в с.Лісна Поляна (804 тис.грн.),придбання службової квартири(435тис.грн.), диференціація заробітної плати працівників, оплата енергоносіїв, утримання окремих категорій працівників у фельдшерських пунктах та забезпечення проходження курсової перепідготовки спеціалістів установи, придбання медикаментів, будівельних і паливно-мастильних матеріалів та інше.
Депутати підтримали ініціативу головного лікаря Марківського районного територіального медичного об’єднання Андрія Третяка та затвердили додатково більше 20 млн грн з районного бюджету на зміцнення матеріально-технічної бази установи та проведення термомодернізації будівель лікарні.
Зокрема, завершено капітальний ремонт харчоблоку на загальну суму 2,9 млн грн. (1 млн.746 тис грн виділено в 2019 році), капітальний ремонт фасаду хірургічного відділення (2 млн 409 тис грн), проведено капітальні ремонти систем опалення інфекційного (259 тис грн), хірургічного (653 тис грн) відділень, адмінбудівлі (411 тис грн), харчоблоку (551 тис грн).
На проведення капремонту зовнішніх теплових мереж лікарні затверджено кошти в сумі 1 млн. 700 тис грн, на капітальні ремонти пологового відділення – 1 млн 10 тис грн, хірургічного – 1 млн 450 тис грн, ганку поліклініки – 1 млн 434 тис грн, адмінбудівлі – 378 тис грн, операційного блоку пологового відділення – 1 млн 481 тис грн та інше.
Завдяки додатковому фінансуванню, значно покращилась якість харчування хворих, які знаходяться на стаціонарному лікуванні у відділеннях РТМО.
З 1 січня 2020 року планується відкриття приймального відділення лікарні, оснащення якого дозволить медичним працівникам надавати необхідну кваліфіковану та своєчасну допомогу пацієнтам. Витрати на його облаштування депутати забезпечили в повному обсязі.
– А що в сфері культури?
-В 2019 році виконано завдання, які ставив перед собою депутатський корпус по забезпеченню музичною апаратурою всіх будинків культури та клубних установ району. В повному обсязі забезпечено фінансування Районної цільової комплексної програми розвитку сфери культури у Марківському районі на 2019 рік, що дало можливість проводити районні заходи на високому рівні.
Більше 1 мільйона гривень було виділено з районного бюджету додатково на диференціацію та стимулювання заробітної плати працівникам культури, проведення ремонтів у Марківських сільських клубах «Мрія» та «Україна» (250 тис.грн.), придбання сценічних костюмів для учасників художньої самодіяльності Курячівського СК, Кризького СБК, ансамблю «Експромт» школи естетичного виховання (109 тис.грн.), придбання музичної апаратури для Тишківського СК (58 тис.грн.) та інше.
Також депутати надали субвенцію з районного бюджету (650 тис грн) Кабичівській сільській раді для заміни покрівлі Кабичівського СБК та 494 тис грн на капітальний ремонт його системи опалення.
– Окремо можна виділити спорт…
– Так, справді. Ми з самого початку мали мету активізувати його розвиток. І маємо результат: Число спортивних заходів в рази виросло, наші спортсмени беруть участь і перемагають в турнірах на обласному рівні. Більше 2-х мільйонів грн..виділено на підтримку і розвиток спорту в районі. Завдяки цьому, районна футбольна команда «Нива» має змогу регулярно приймати участь у спортивних турнірах різних рівнів.
На зміцнення матеріально-технічної бази районної комунальної установи ФСК «Нива», ремонт зали боротьби у Марківській гімназії затверджено кошти в сумі 550 тис.грн.
– Йде процес децентралізації влади. В нашому районі п’ять територій об’єдналися в одну селищну громаду, решта чотири ще не визначилася. Як відбуватиметься фінансування бюджетних сфер у цьому випадку?
– Реформа місцевого самоврядування та децентралізація влади – процес незворотний. Однак до його реалізації треба підходити ретельно. Вважаю, головне – робити так, аби не постраждали люди. Щодо питаннь фінансування об’єктів соціальної сфери, необхідно уже сьогодні спільно з представниками усіх територій приймати виважені рішення.
– Повертаючись до року, що минає, та свята самоврядних органів підсумуймо зроблене.
– Підбиваючи підсумки нашої спільної роботи, хочу зазначити, що вдалося зробити багато. Маю надію, що депутатські корпуси районної ради, селищної та сільських рад при затвердженні бюджетів на 2020 рік врахують всі обставини та передбачать необхідні кошти на утримання і розвиток об’єктів соціальної сфери як спільної власності територіальних громад, так і тих, що задовольняють потреби виключно окремих територій, продовжать курс на забезпечення всебічного покращення рівня проживання людей на території нашого району.
Напередодні свята бажаю від щирого серця землякам − усім, хто працює на благо територіальних громад, відстоює їхні запити та інтереси − міцного здоров'я, щастя, нових здобутків у роботі, родинного затишку та здійснення всіх життєвих мрій. Нехай ваша щоденна праця, шановні, буде спрямована на ефективне розв’язання нагальних проблем громадян району, підвищення життєвого рівня наших виборців!