Марківська районна рада

На помилках вчаться?

Африканський знахар веде учня через джунглі. Хоча він зовсім старий, він швидко йде, тоді, як його молодий учень багато разів падає. Послушник піднімається, лається, плює на "зрадницьку" землю і продовжує йти за своїм учителем. Після довгого шляху вони досягають священного місця. Не зупиняючись, знахар повертається і йде назад до початку подорожі.

- Ви сьогодні мене нічому не навчили. - Заявляє новачок після чергового падіння.

- Я вчив тебе дечому, але ти не пізнав цього. - Каже знахар. - Я намагаюся навчити тебе мати справу з життєвими помилками.

- І як я повинен з ними чинити? - запитав новачок.

- Так само, як і з цими падіннями - замість того, щоб проклинати місце, де ти впав, ти повинен спробувати виявити в собі те, що змусило тебе впасти, - відповів знахар.

 

 «Дзеркало відображає вірно; воно не помиляється, бо не думає. Думати - майже завжди означає - помилятися ». - Так писав Пауло Коельо. Це висловлювання можна зрозуміти як твердження, що помиляються всі люди, і неможливо прожити життя, не зробивши жодної помилки.
Найчастіше виходить, що найбільш серйозні помилки в житті ми здійснюємо через стереотипи, що склалися, втрати виховання, невпевненості в собі і залежності від чужої думки.

 

Так, відчуваючи себе нещасними в шлюбі, багато хто продовжує тягнути лямку осоружного подружжя, боячись осуду близьких, самотності або того, що не зможуть виховати дитину самостійно.
Ризикнути змінити ненависну роботу, люди бояться, побоюючись втратити джерела існування або ж від страху, що нічого не вийде на іншій роботі. Та й взагалі, змінювати життя так важко, і не завжди вистачає сил навіть уявити собі це, не кажучи вже про те, щоб зробити такий серйозний вчинок.
Це тільки два приклади помилок, здійснюючи які, люди серйозно ускладнюють і псують собі життя. І, звичайно, взагалі не можна перерахувати всі ті помилки, які ми здійснюємо за своє довге життя. Але, головне, не прагнення перестати помилятися, а те, як ми ставимося до своїх помилок, які висновки ми робимо, який життєвий досвід здобуваємо.
Напевно не раз ви зустрічали серед своїх знайомих людей, які знаходяться під впливом імпульсу, настрою, не замислюючись про наслідки. А потім звинувачують всіх навколо, перекладаючи провину за свої помилки на кого завгодно, тільки не на себе. Такі люди охоче довіряють вирішення всіх своїх проблем оточуючим, і, якщо результат їх не влаштовує, то винні, звичайно, не вони.
З віком, перебираючи в пам'яті деякі помилки ми посміхаємося, згадуючи про юнацький максималізм та власну наївність. За інші - навіть вдячні долі, тому що був придбаний неоціненний життєвий досвід, який згодом допоміг уникнути більш серйозних помилок.
Найгірше, коли, зробивши помилку, людина починає страждати від цього, не вживаючи ніяких дій, щоб виправити зроблене. Якщо задуматися, то ж зіпсовані мимоволі відносини, прийняте невірне рішення або інші помилки, можна виправити, якщо поставити перед собою таку мету.
Зрештою, необережне поводження з близькою людиною, заподіяний їй біль і подальша образа заподіює засмучення не тільки вам, але і тій людині. І якщо ви дорожите вашими відносинами, то щире каяття і ваші спроби виправити ситуацію не залишать її байдужим, і вона піде вам назустріч.
Якщо ви виявили, що ваша робота викликає у вас, які завгодно почуття, крім задоволення, подумайте, як можна змінити напрямок вашої діяльності в межах спеціальності або пошукайте можливість перекваліфікуватися. Адже інакше, крім зіпсованої нервової системи, стресу або, що ще гірше, депресії, вас нічого попереду не чекає. І тут навіть висока зарплата не завжди компенсує заподіяну шкоду.
Ви посварилися з коханою людиною, і вона пішла від вас? Без розуміння, що саме відбулося, ви ніколи не зможете щось змінити у ваших відносинах. Якщо ви чи вона зробили помилку, то напевно це не від бажання заподіяти вам біль чи образу. Тому зробіть перший крок, навіть, якщо ви вважаєте її більш винною у розриві. Повірте, якщо людина вас дійсно любить, вона не буде посилювати конфлікт, а так само, як і ви, почне шукати шляхи зближення. Якщо такого не сталося, то варто подумати, що вас пов'язувало, тому що справжня любов може пробачити багато чого, якщо не все.
Зробивши помилку, не потрібно перетворювати подальше життя в страждання і каяття. Подумайте і дайте відповідь самі собі - що ж стало причиною вашої помилки? Тільки не треба собі брехати, навіть якщо провина лежить на вас цілком.
Іноді помилка буває випадковою, оскільки часто життя нас ставить у такі рамки, що від нас вже мало що залежить. І в цьому випадку не мучте себе, а постарайтеся пережити ситуацію, витягуючи з неї корисний досвід. Взагалі, будь-яка помилка повинна, перш за все, дати вам життєвий досвід, щоб в майбутньому, ви не «наступали на ті самі граблі».
Не відмовляйтеся від допомоги, якщо вона необхідна для виправлення помилки. Немає нічого страшного в тому, що ви звернетеся до когось за підтримкою, порадою чи участю.
В будь-якому випадку свої помилки треба виправляти. Як я можу вирішити проблему? Це те питання, яке повинно прозвучати першим, і, залежно від відповіді на нього, ви можете продумати план виходу з ситуації, що склалася.
Помиляємося не тільки ми самі, а й люди навколо нас, наші близькі, колеги, друзі. Правда, свої помилки ми набагато краще вміємо виправдовувати і прощати їх собі, а от щодо тих, хто поруч ... Варто запам'ятати і прийняти, як керівництво до дії, одну просту річ: якщо людина визнає свої помилки, то вона готова мінятися. Тому не судіть її надто суворо, дозвольте іншим помилятися і виправлятися. І обов'язково запропонуйте свою допомогу, можливо, вона їм абсолютно необхідна.

 

Є проста істина - не помиляється той, хто нічого не робить. Це не виправдання всім нашим помилкам, а шлях виходу з важких ситуацій, у які ми вільно чи мимоволі потрапляємо. Можна в разі помилки витратити цілу вічність на пошуки винуватих або співчуття до самих себе. Користі від цього не буде. А ось якщо дозволити собі розірвати коло, по якому ви ходите, і пошукати нові життєві шляхи, то ситуація неодмінно зміниться на краще. І не бійтеся знову помилитися, інакше ви ніколи не знайдете правильного рішення!

Помилки нам потрібні для розвитку!

Матеріал взято з книги С.Талан «Помилка»

 

Психолог Марківського РВКВІ

Міхальцова Т.В.